Hirurško vađenje umnjaka

Terapija neizniklih zuba

Hirurško vađenje umnjaka

Umnjaci ili treći molari su zubi koji niču od 18.-25. godine života i zauzimaju poslednje mesto u zubnom nizu. Najčešći razlog izostanka nicanja umnjaka i impakcije je nedostatak prostora u zubnom luku, nepravilan položaj klice ili ograničen rast vilice.

hirurško vađenje umnjaka

Terapija neizniklih zuba zavisi od procene mogućnosti nicanja, starosti pacijenta, opšteg zdravstvenog stanja i prisutnih simptoma.

Neiznikli zubi ne moraju pričinjavati smetnje, ali ukoliko su prisutne to su bolovi blagog do jakog intenziteta. Može biti prisutan otok u ustima, ali i spolja, otežano otvaranje usta, pa čak i opšti znaci infekcije (povećana telesna temperatura, malaksalost i sl.).

Komplikacije koje može da izazove impaktiran zub su sledeće:

  • Pericoronitis – infekcija; preko krune zuba se često nalazi deo mekog tkiva, između je prazan prostor gde se zadržava hrana što je pogodno za razmnožavanje bakterija. Taj deo gingive može da bude otečen i bolan, neprijatan zadah koji se često jvlja je zbog gnoja koji se cedi iz njega. Često se otok može proširiti i na obraz i limfne žlezde.
  • Karijes samog umnjaka ili susednog zuba sedmice
  • Resorpcija korena susednog zuba usled pritiska umnjaka i njegovog nepravilnog položaja
  • Teskoba i potiskivanje ostalih zuba napred indikovani za vađenje pre ortodontske terapije
  • Cista ili odontogeni tumor – može nastati ukoliko folikul koji se normalno nalazi oko svakog formiranog zuba u kosti cistično degeneriše i nastane cista ili tumor.

Hiruško vađenje umnjaka se radi u lokalnoj anesteziji i bezbolno je. Vremenski se nikad ne zna koliko će trajati vađenje umnjaka jer zavisi od više faktora (polozaja zuba u kosti, broja i zakrivljenosti korenova, kvaliteta kosti itd.).

Kako bi postoperivni tok bio što bezbolniji i lakši u alveolu izvađenog umnjaka se može staviti PRF PREPARAT.

Uputstva posle vađenja umnjakahirurško vađenje zuba

  • Nakon 20 minuta izvadite gazu koju vam je hirurg dao da zagrizete
  • Hladite operisano područje spolja (hladne obloge držati 20 minuta, pa pauza 20 minuta i sve to ponavljati par sati)
  • Ranu ne treba ispirati vodom ili drugim rastvorima (nakon vađenja zuba u alveoli se formira koagulum koji ispiranjem može ispasti i zarastanje nakon toga može biti bolno i usporeno)
  • Izbegavati hranu dok traje anestezija jer postoji mogućnost da se pacijent ugrize za usnu ili obraz i da nastanu rane na sluzokoži. Savetuje se mekša ishrana, prvih 24h ne jesti i ne piti toplo. Preporučuje se sladoled.
  • Ne pušiti 48h nakon vađenja zuba jer nikotin i katran negativno deluju na formiranje koaguluma
  • Izbegavati preteranu fizičku aktivnost i treninge dva-tri dana
  • Blaga sukrvica je normalna pojava nakon vađenja umnjaka. U slučaju da se javi krvarenje iz rane stavite parče gaze ili dve kesice čaja i držite pola sata. Ako ne prođe, javite se svom oralnom hirurgu.
  • Analgetik se koristi po potrebi (Nimulid, Brufen, Analgin – isključivo preparati koji ne sadrže acetil-salicilnu kiselinu). Ukoliko se bol ne smanjuje posle 48h, javiti se svom hirurgu.
  • Antibiotici se uglavnom primenjuju nakon vađenja umnjaka (pacijentu se daju uputstva koji, koliko puta dnevno i koliko dugo)
  • Konci se uklanjaju posle 6-7 dana
  • Redovno održavanje oralne higijene (upotreba meke četkice za zube i polagani pokreti u predelu konaca)

Umnjaci su takođe zubi koji veoma često nedostaju u denticiji odraslih osoba. Postoji i objašnjenje za to. Nekada su ljudi imali znatno veći broj zuba. Naše vilice su se kroz vekove menjale tako da danas mogu nedostajati poslednji zubi iz svoje grupe. Tako npr. iz grupe sekutića nedostaju često lateralni sekutići, iz grupe premolara drugi premolar a iz grupe molara treći molar – umnjak.

Usled nedostatka prostora umnjaci mogu biti impaktirani (ne iznikli zarobljeni u vilici) ili poluimpaktirani (poluiznikli) kada ostaju prekriveni u ustima mekim tkivom a delimično ispod i koštanim. U situaciji kada je umnjak poluimpaktiran veoma često dolazi do nastanka perikoronita odnosno upale jer hrana upada u prostor koji je prekriven mekim tkivom i tu biva zarobljena. Tegobe koje daje perikoronit su bol, otok a moguće je u komplikovanijim situacijama i ograničeno otvaranje zuba. Ovakva situacija zahteva i vađenje zuba i primenu antibiotske terapije.

Drugi razlozi za vađenje umnjaka mogu biti:

  • Karijes koji je razorio veliku površinu krunice zuba
  • Malponiran zub (neodgovarajuća pozicija zuba)
  • Ugrožen susedni zub usled pozicije umnjaka
  • Gubitak kosti oko umnjaka
  • Otežano čišćenje zuba

Mnogi stomatolozi i kada umnjaci ne zadaju nikakve probleme skloni su da predlože vađenje umnjaka kako bi prevenirali komplikacije u budućnosti. Na primer, cista koja se može razviti oko impaktiranog umnjaka može razoriti veliku površinu vilične kosti usled njenog rasta. Svojim rastom, koji može biti bez bilo kakvih simptoma koji bi naveli pacijenta da se javi stomatologu, može ugroziti više zuba kada su susedni zubi vitalno ugroženi ili ukoliko je izuzetno velika može dovesti i do patoloških preloma vilica. Sve su ovo komplikacije koje mi kao stomatolozi ne želimo da vidimo u našim stomatološkim ordinacijama.

Ovakve ciste zbog asimptomatskog rasta mogu se otkriti ortopantomografskim snimkom prilikom rutinske kontrole u stomatološkoj ordinaciji. Zahtevaju hirurško vađenje zuba sa uklanjanjem ciste i obavezan histopatološki nalaz laboratorije koja će utvrditi da li je zaista reč o cisti i koji je tip. Neke agresivne forme mogu recidivirati pa je neophodno višegodišnje praćenje.

Slične teme:

Koji implant je najbolji?

Vađenje zuba