Bezmetalne krune i mostovi izrađeni od cirkonije

Bezmetalne krune i mostove koristimo da nadoknadimo izgubljeni zub, ojačamo endodontski slab zub ili vratimo funkciju prelomljenom zubu. Cirkonija bezmetalne krune i mostovi mogu bitno poboljšati i estetiku osmeha. Nepravilnost zubnog niza kao i prebojenost zuba ili oblik zuba može se korigovati uz pomoć cirkonija ili popularnije “bezmetalnih kruna”.

Restauracija zuba tradicionalnim materijalima kao što su različiti metalokeramički sistemi korišćeni do nedavno, potisnuta je superiornijim i tehnološki modernijim materijalima kao što je cirkonija i litijumdisilikat.

Ova superiornost se može sagledati iz više aspekata. Stalna težnja stomatologa da dobiju savršenu estetiku, funkcionalnost, trajnost a da materijal koji koristimo nema štetnog dejstva na okolna tkiva, a i sam organizam, zahteva i stalni napredak materijala.

Bezmetalne krune i mostovi od cirkonije i njihove prednosti

Osobine bezmetalnih krunica i mostova od cirkonije imaju veliku prednost u odnosu na tradicionalne metalokeramičke krune:

1. Cirkonija krune nude besprekornu estetiku.
2. Primena digitalnog protokola, intraoralnih skenera osim estetike bezmetalnih kruna
omogućila nam je precizne radove sa savršenim naleganjem i pokrivanjem zuba. Ovo je veoma bitno imajući u vidu da je ispod sloj cementa koji ako je u debljem sloju može da upija pljuvačku sa svim mikroorganizmima koji izazivaju karijes i gingivitis. Neprecizne krune su sklone rascementiranju ali i štetno utiču na okolna meka tkiva. Crvenilo oko kruna je inflamacija koja ukoliko je hronična vodi ka parodontopatiji.
3. Trajnost bezmetalnih kruna je slična kao i kod tradicionalnih kruna. Ove krune su izdržljive i otporne na trošenje i lom.
4. Skraćeno vreme izrade je takodje jedan od benefita bezmetalnih kruna i mostova od
cirkonije.
5. Biokompatibilnost je svakako najbitnija odlika cirkonija kruna. To znači da bezmetalne krune ne izazivaju reakcije okolnog tkiva. One se savršeno uklapaju u okolinu. Ne postoji tamna kontura oko krunica niti se gingiva povlači zbog netolerancije materijala. Ako ćemo biokompatibilnost posmatrati iz estetskog ugla koji je pacijentima najbitniji, to znači da imamo harmoniju osmeha. Savršen sklad estetike zuba i mekog tkiva koji okružuje bezmetalnu krunu tzv. “pink aesthetics”.
6. Bezmetalne krune i mostovi su finansijski prihvatljive. Ukoliko uporedimo cene metalokeramičkih kruna i mostova sa cenama bezmetalnih kruna videćemo da ta razlika nije drastična dok je prednost bezmetalnih kruna je neosporiva.

Zbog svih navedenih prednosti, bezmetalne krune od cirkonije su sinonim za savremenu
stomatologiju. Pogledajte još primera na našoj stranici usluge klikom ovde.

Cut back bezmetalne krune i mostovi
Monolit bezmetalne krune i mostovi

Bezmetalne krune i mostovi i procedura izrade

Procedura izrade protetskih radova počinje sa pregledom i analizom snimka i zagrižaja. S obzirom da digitalni protokol uključuje fotografije i analize zagrižaja, pri prvoj poseti napraviće se par fotografija vašeg osmeha i skeniraće se trenutna situacija u ustima.

Priprema za brušenje i privremene krune može se obaviti na više načina. Ono što je bitno da znate je da nakon brušenja zuba istog dana dobijate privremene zube. Dakle ne morate uzimati odmor niti izbegavati društvene aktivnosti jer do izrade trajnih bezmetalnih zuba imate privremene zube.

Dizajniranje zuba se vrši u specijalizovanoj zubotehničkoj laboratoriji. Dizajn zuba možemo probati pre nego što krenemo sa izradom bezmetalnih kruna. Tom prilikom pacijent ima priliku da izrazi svoje želje po pitanju boje i estetike. Ukoliko se usaglasi dizajn dalja procedura je proba stalnih bezmetalnih kruna od cirkonije. Proba nam je veoma bitna iako je preciznost veoma dobra ipak je dobro proveriti kontakte i naleganje bezmetalnih kruna na zub. Sledeća poseta je završna faza predaja bezmetalnih kruna, odnosno njihovo cementiranje. Kada govorimo o estetici i kod bezmetalnih kruna od cirkonije postoje razlike. Nekada se odlučimo za monolitne krune. One su cele od cirkonije i mi ih preporučujemo za bočnu regiju.

Cut back bezmetalna kruna je tehnika kojom se dobija još bolja estetika ali ona zavisi od umeća tehničara koji je izradjuje. Podrazumeva osnovu od cirkonije na koju se u slojevima dodaje keramika kako bi se postigla prozirnost kao kod prirodnog zuba. Naša preporuka za ovakav oblik bezmetalnih kruna od cirkonije su frontalni zubi u regiji od očnjaka do očnjaka.

Treća mogućnost je potpuno fasetirana kruna.

Spomenuli smo ovde umeće laboratorijskog tehničara. Zapravo koliko god jednostavno izgleda, izrada bezmetalnih kruna je zapravo veoma kompleksna. Da bi sve ispalo savršeno mora se poklopiti sposobnost doktora da pripremi adekvatno zub za nošenje bezmetalnih kruna i mostova. Da laboratorija bude dobro opremljena sa savremenom opremom i da koristi kvalitetne materijale. Sve ovo utiče na cenu rada koja se razlikuje od ordinacije do ordinacije.

U našoj ordinaciji protetikom se bavi specijalista iz oblasti stomatološke protetike. To znači da je doktor dentalne medicine osim šest godina osnovnih studija završio i specijalističke studije u trajanju od tri godine i tom prilikom stekao potrebna teorijska i praktična znanja i sposobnosti da na bezbedan način najbolje moguće pripremi zube i isplanira protetski rad.

Naša stomatološka ordinacija radi po savremenom digitalnom protokolu. Umesto tradicionalnog analognog otiska uveli smo digitalni otisak uz pomoć intraoralnog skenera. IOS tehnologija nam omogućuje preciznost rada. Analogni otisci podrazumevaju uzimanje otisaka za bezmetalne krunice i mostove otisnu masu. Ovo je ne samo neprijatno za pacijenta već, kao materijal koji nije bez mana sklon deformaciji, neprecizan metod.

Bezmetalne krune ili cirkonija krune su najsavršenije rešenje koje može ponuditi savremena stomatologija. Naše nadoknade izgledaju prirodno što vam daje dodatno samopouzdanje. Osmeh je važan i utiče na izgled lica. Osmeh podmlađuje i daje na šarmu. Zato se sve više + bezmetalne krune i mostovi pominju u sklopu anti aging medicine. Svi težimo zdravom i lepom osmehu. Bezmetalne krune podržavaju zdravlje. Štite krte “mrtve zube” od loma i nadoknađuju estetiku i funkciju. Bezmetalne krune se takodje mogu postavljati i na implantate. Implantni sistemi sadrže i bezmetalne cirkonijske suprastrukture sa kojima se bezmetalne krune povezuju za implante.

Uz sve protetske radove, bezmetalne krunice i mostove od cirkonije treba uraditi i meke štitnike koji se nose noću. Ovo će produžiti vek trajanja vaših novih zuba ukoliko stiskate noću zube, sprećava da dođe do loma. Štitnik je meka folija koja se nosi samo noću i ne remeti san s obzirom da je veoma udobna i savršeno naleže na zubni niz. Mnogi pacijenti i ne znaju da noću stežu, škrguću zubima. Bruksizam je veoma destruktivan i za prirodne zube i sve veći je broj pacijenata koji krune i mostove rade upravo da bi nadoknadili izgubljeno zubno tkivo kao posledica bruksizma. Bruxo folija će sprečiti uticaj jakih štetnih sila ne samo na nove krunice već i na TMZ zglob. Zato je naša preporuka uvek napraviti štitnik nakon protetike.

Trudimo se da u našoj stomatološkoj ordinaciji uvek dobijete pravi savet i pravo rešenje za vaš problem. Naši stomatolozi su uvek tu da vam daju dodatne informacije koje će vam pomoći da napravite pravi izbor. Kontaktirajte nas klikom ovde.